A LÉ! Egy Bajainak elég csak ennyit mondani és máris tudja hogy itt csak is a BAJAI HALÁSZLÉRŐL beszélhetünk. Természetesen ez nem, vagy csak nagyon elenyésző mennyiségben tartalmaz „halászt” és leginkább halból készül (bár „ahány ház, annyi szokás”) Itt szeretnénk lehetőséget biztosítani mindenkinek hogy megjelentesse, hogyan főzi a Halászlét! Azonban itt most elsősorban nem csak a Bajai Halászlé receptjeit várjuk, hanem minden receptet ami a hallal kapcsolatos. A receptek a lap aljára görgetve hozzászólásként küldhetők be. Végül mintegy gondolatébresztőként had kezdjem meg a sort, hogyan főzőm én a Bajai Halászlét:
Bajai Halászlé 4 fő részére!
- 3 kg élő (nem fagyasztott!)hal – ¾-e ponty, a többi ha lehet törpeharcsa legyen
- a halhoz kilónként egy szép, nagy fej vöröshagyma
- kilónként egy púpozott evőkanál édes őrölt piros paprika
- só
- 4-5 db erős cseresznyepaprika
- gyufatészta
A pontyot megtisztítjuk, beirdaljuk, felszeleteljük és megsózzuk ízlés szerint. A törpeharcsát tisztítjuk, de nem irdaljuk és egészben hagyjuk. A belsőséget (az az a halikrát és a haltejet) és a cseresznyepaprikát félretesszük. Ezután betesszük a halat minimum 1 egy, de inkább 3-4 órára a hűtőszekrénybe pihenni. A vöröshagymát megtisztítjuk és apró kockákra vágjuk.
Elővesszük a speciális bajai halfőző bográcsot( ez alul öblösebb). Bele tesszük először a hagymát, majd rá a halszeleteket, majd felöntjük hideg vízzel. A víz mennyisége a haltól függ, kilónként 1– 1,2 liter lehet. A bogrács alá ekkor tüzet rakunk, lehetőleg fenyő vagy akác fából! Ha, felforrt, beleszórjuk a paprikát. Főzés közben nem használunk fakanalat, hanem a bogrács fülét fogva időnként megforgatjuk a tűz felett a Lét!
Ha már 15-20 perce fő a Lé, itt az ideje, hogy beletegyük a belsőségeket és a csípős cseresznye paprikát. Közben elkezdhetjük kóstolgatni, és ha nem elég sós ízesíthetjük, de ne feledjük, miközben forr el a levéből egyre sósabb lesz! Mindez alatt ne felejtsük el a tésztát sem kifőzni sós vízben egy külön fazékban.
A forrástól számított min.25-max.45 perc elteltével már kész is a Bajai Halászlé! A halat óvatosan kiszedjük és külön tálaljuk, a levet a tésztára önthetjük vagy attól külön is tálalhatjuk.
Természetesen ahány Bajai, annyi recept, de az alapelvek hasonlóak. Én így szeretem!
Jó étvágyat kívánok! Szőke Árpád szerk.
Kedves Árpi!
Halpöri mehet?
A füstölt szalonnát üvegesre pirítom a vörös hagymával.Majd házi paprikával megszórom (adag szerint),és egy deci vízzel felöntöm,majd zsírjára pirítom.Ha van időm,kedvem ezt még 2x megismétlem.
Majd belekerül a hal és annyi vízzel öntöm fel,hogy ellepje a halat.Rotyogtatni kezdem.Ha esetleg elforrná nagyon a levét,akkor forró vizet csorgatok hozzá,fél decinként.Ekkor bele kerülhet egy paradicsom,tv paprika felkockázva ill. a hegyes erős.A vége előtt,ha van,akkor a belsőségek is.
Só ízlés szerint,ahogy csípős paprika krém is,ha valakinek alapból bejön az erős.
Kapros, túrós csuszával tálalom.Természetesen vegyes halból a legfinomabb.De lehet csak pontyból is és egy kis csukával megvadítani.
Mellé kisfröccsöt ajánlok,finom borból.(Úgy 30-40-et!:D)
Jó étvágyat!
Természetesen! Köszi! Árp
Tejfölös sült csuka
Hozzávalók:
450 g csukafilé,
3 evőkanál vaj,
1 apróra vágott kisméretű hagyma,
1 kockára vágott zöldpaprika,
1 kockára vágott zellerszár,
1/2 pohár meghámozott, kimagozott, felaprított paradicsom,
1 1/2 pohár sűrű tejföl,
1 pohár reszelt svájci sajt,
1/2 pohár zsemlemorzsa,
1/2 kiskanál só.
Elkészítése: Előmelegítjük a sütőt 180 fokra. A halat megmossuk, szárazra töröljük és kizsírozott edénybe tesszük. Felforrósítjuk a vajat egy serpenyőben és puhára pároljuk rajta a hagymát, a paprikát
és a zellert. Hozzáadjuk a paradicsomot és lassú forralással addig főzzük, amíg a lé el nem párolog. Rákanalazzuk a halra. Most ráöntjük a tejfölt, és megszórjuk az egészet sajttal és zsemlemorzsával. 30
percig sütjük a sütőben.
Palicsi halászlé!
Hozzávalók:
1,6 kg ponty,
5 fej vöröshagyma,
2 paradicsom,
2 paprika,
2 evőkanál édesnemes pirospaprika
Elkészítés:
1. A pontyot megtisztítjuk (pikkelyeit lekaparjuk), megmossuk, fejét, farkát, uszonyait levágjuk. A halhúst sűrűn beirdaljuk, kétujjnyi vastag szeletekre vágjuk, besózzuk, hidegre tesszük. A paradicsomot, paprikát megmossuk, félbe vágjuk.
2. A hagymát megtisztítjuk, felszeleteljük. Fazékba rakjuk, ráöntünk 2 liter vizet, beletesszük a hal fejét, farkát és uszonyait. Hozzáadjuk a paradicsomot, a paprikát, sózzuk, felforraljuk, és lassú tűzön kb. 2 órát főzzük. Ez az alaplé.
3. Az alaplevet leszűrjük, a sűrűjét átpasszírozzuk. A levet felforraljuk, belekeverjük a pirospaprikát, beletesszük a halszeleteket, és 8-10 perc alatt megfőzzük. Már ne keverjük, csak rázogassuk, mert a halhús összetörik.
Jó étvágyat !
Currys hal grillezett barackkal
Hozzávalók / fő: 1-1 szálkamentes tengeri halfilé, pici só, 1 mk curry (indiai fűszerkeverék), 1 tk kókusztej pép, friss koriander, 1 tk citromlé, 2 db félkemény sárgabarack, bazsalikom levél
Gazdaságos változatban: pangasius filé
Gazdagabb változatban: laposhal filé
Currys hal grillezett barackkal recept
A megmosott, leszárított filéket tegyük egy-egy fóliába.
Tegyük rá a fűszereket, citromlevet, és a kókuszpépet.
TIPP: A konzerves kókusztejben szokott előfordulni, hogy a kókusztej zsírja felgyülemlik a doboz tetején. Én abból kanalaztam. De a sűrű kókusztejből is tehetünk rá.
Hajtogassuk össze a fóliát úgy, hogy ne tudjon kifolyni belőle az étel leve, majd tegyük 200 fokos sütőbe.
15 percig süssük.
Közben a félpuha-félkemény barackokat felezzük meg, szúrjuk nyársra.
És grillrácson süssük addig, amíg érezhetően nem jön az illata, és nem lesz rajta grill csík.
A kész halról vegyük le a koriander levelet, és a barackkal, és friss bazsalikommal tálaljuk.
Afrikai harcsa savanyu káposztával: Hozzávalók: 80 dkg harcsafilé, 80 dkg savanyu káposzta, 2evőkanál zsír, 10 dkg füstölt szalonna, 3 dl tejföl, só, bors, gyömbér, tárkonyecet. A vagdalt savanyu káposztát zsírban félig megpároljuk, majd tepsibe tesszük,megszórjuk kevés gyömbérrel és kevés sóval. Ráhelyezzük a tárkonyecettel bedörzsölt, besózott és megborsozott harcsafilét. Tetejére rakjuk a felszeletelt füstölt szalonnát és a sütőbe tesszük. Ha megsült, ráöntjük a tejfölt, és pár percig ujra a forró sütőbe tesszük. Ha elkészült tepsiben tálaljuk. Hogy milyen bor illik hozzá, azt dönse el mindenki saját izlése szerint. Jó étvágyat !
Dorozsmai molnárponty 2.
Hozzávalók: (6-8 személyre)
1,6 kg ponty szeletelve,
25 dkg füstölt szalonna,
20 dkg zsír,
fél kg gomba,
10 dkg hagyma,
fél kg csuszatészta,
10 dkg zsemlemorzsa,
10 dkg vaj,
6 dl tejföl,
1 csomó zöldpetrezselyem,
só, paprika,
1-1 paradicsom, paprika,
hallé.
A pontyszeleteket sózom, megtűzdelem szalonnával, zsemlemorzsába forgatom és félreteszem. Egy lábasban vajat hevítek, hozzáadom a finomra vágott hagymát, aranysárgára pirítom, majd megszórom a paprikával. Felöntöm 1 deci hallével, sózom és besűrítem. Hozzáadom a felkockázott gombát, paprikát és paradicsomot. Tejfölözöm, majd félreteszem. Megfőzöm a házi csuszatésztát, lehűtöm, megöntözöm kevés zsírral, majd egy tűzálló tálba (pl. római tál) teszem. Kevés zsírban ropogósra sütöm a halszeleteket és a csuszás tálra teszem őket. Ráöntöm a mártást és sütőben 15 percig sütöm. Tejföllel és vágott petrezselyemzölddel tálalom.
Pontyszeletek túrótésztában sütve
Hozzávalók:
1 db ponty (kb. 1,50 kg),
30 dkg túró,
25 dkg liszt,
4 db tojás,
5 dl tej,
2 dkg só,
5 dl olaj.
A pontyot megtisztítjuk, fejét levágjuk, belét eltávolítjuk és kifilézzük. Szeletekre vágjuk a filéket, sózzuk és hűtőbe tesszük. A túrót szitán áttörjük, hozzáöntjük a tejet, belekeverjük a tojásokat, illetve a tojások sárgáját és a lisztet. A tojások fehérjét habbá felverve adjuk a masszához. A halszeleteket lisztbe forgatjuk, belemártjuk a túrómasszába, majd forró olajban mindkét oldalát piros-ropogósra sütjük. Tálaláskor köretként majonézes burgonyát adhatunk hozzá.
Töltött pontyfilé
Hozzávalók:
4 pontyfilé szelet, (kb. 60 dkg)
15 dkg gomba,
1 tojás,
1 evőkanál olaj,
1 diónyi vöröshagyma,
1 gerezd fokhagyma,
kevés zsemlemorzsa,
1 teáskanál szárított petrezselyem,
só, bors,
a mártáshoz:
2 dl tejszín,
1 evőkanál finomliszt,
1 teáskanál szárított kapor,
1 halászlékocka.
Előkészítése: a halszeleteket sűrűn beirdalom, ügyelve arra hogy a bőrt ne vágjam át. Megsózom. A töltelékhez finomra vágott hagymát olajon üvegesre fonnyasztom, majd ráteszem a vékonyra szeletelt gombát. sózom, borsozom, rászórom a petrezselymet, és fedő alatt megpárolom. Kihűtöm, hozzákeverem a nyers tojást és a zúzott fokhagymát. Kevés zsemlemorzsával sűrítem. Elkészítése: a tölteléket rákenem a halszeletekre. Felcsavarom és alufóliába csomagolom. A végeket alaposan összenyomom, ne-hogy a töltelék kifolyhasson belőle. Forrásban lévő vízbe teszem a csomagokat, és az újra forrástól számított 25 percig főzöm. Ezután óvatosan kiveszem a léből, és kihűtöm. Új, tiszta alufóliába átcsomagolom, és a mélyhűtőben fél óráig dermesztem. Kibontva felszeletelem és tűzálló tálra helyezem. Közben elkészítem a mártást: a halászlé-kockát 2 dl vízben feloldom és felforralom. Hozzáöntöm a lisztel simára kevert tejszínt, beleszórom a kaprot, és kevergetve jól kiforralom. Végül a mártást a sütőbe átforrósított halszeletekre öntöm. A töltött haltekercs a mélyhűtőbe tárolható, csak tálalás előtt kell felszeletelni és átsütni.
Hagymán sütött halszeletek
Hozzávalók:
8 szelet pontyfilé,
5-6 paradicsom,
5 evőkanál olaj,
5 gerezd fokhagyma,
4 fej vöröshagyma,
1 citrom,
só és törött fekete bors (ízlés szerint).
A megtisztított és vékonyra karikázott vöröshagymát 4 evőkanál olajon fedő alatt üvegesre pároljuk, majd belekeverjük a zúzott fokhagymát. Megsózzuk, és akkora tepsire terítjük, amekkorába egymás mellé belefér a nyolc szelet. A filéket megsózzuk, citromlével megöntözzük. A hagymára karikázzuk a paradicsomot, majd elosztjuk rajta a pontyfiléket. A tepsit befedjük és előmelegített, forró sütőbe toljuk. Körülbelül percnyi párolás után a fedőt levesszük a tetejéről, és addig pirítjuk, amíg a felesleges lé elsül alóla. Tálaláskor a hagymát a tetejére halmozzuk. Sült paradicsom a hozzáillő köret. (Bármilyen szálka nélküli halból nagyon finom.)
Pontyszeletek túrótésztában sütve
Hozzávalók:
1 db ponty (kb. 1,50 kg),
30 dkg túró,
25 dkg liszt,
4 db tojás,
5 dl tej,
2 dkg só,
5 dl olaj.
A pontyot megtisztítjuk, fejét levágjuk, belét eltávolítjuk és kifilézzük. Szeletekre vágjuk a filéket, sózzuk és hűtőbe tesszük. A túrót szitán áttörjük, hozzáöntjük a tejet, belekeverjük a tojásokat, illetve a tojások sárgáját és a lisztet. A tojások fehérjét habbá felverve adjuk a masszához. A halszeleteket lisztbe forgatjuk, belemártjuk a túrómasszába, majd forró olajban mindkét oldalát piros-ropogósra sütjük. Tálaláskor köretként majonézes burgonyát adhatunk hozzá.
Heringlakoma
Hozzávalók 4 személyre:
4 közepes, pácolt hering (ruszli)
20 dkg áttört túró,
1,5 dl joghurt
1,5 dl író,
csipetnyi cukor (vagy méz)
csipetnyi só, csipetnyi fehér bors,
2 közepes fej hagyma
4 ecetes uborka
Előkészítése: A heringeket felvágjuk, és ha szükséges, a gerincüket eltávolítjuk; a heringfiléket kb. 2 cm széles csíkokra vágjuk; a hagymát megtisztítjuk, és karikára vágjuk; az ecetes uborkát vékony szeletekre vágjuk; a túrót simára keverjük a joghurttal és az íróval, majd cukorral, sóval és fehér borssal ízesítjük. Elkészítése: A heringfiléket egy tálon tetszetősen elhelyezzük, majd elrendezzük mellette a hagymakarikákat, az uborkaszeleteket, a paradicsom- és a tojásgerezdeket is. Végül elosztjuk rajta a túrós öntetet, és zsázsával meg kaporral meghintve tálaljuk.
Zöldséges sáfrányos haltál
Hozzávalók:
2 evőkanál vaj,
1 közepes hagyma,
20 dkg sárgarépa,
2 közepes póréhagyma,
5 szál zeller,
1 kiskanál sáfrány,
2 dl száraz fehérbor,
7 dl halalaplé,
só, őrölt fehérbors,
fél citrom leve,
60 dkg tengeri halfilé,
15 dkg garnéla.
Elkészítése: Az apróra vágott hagymát forró vajon gyenge tűzön meg- pároljuk. A megtisztított répát zöldséggyaluval közvetlenül az edény fölött vékonyra gyaluljuk, és kis ideig a hagymával együtt pároljuk. A pórét megtisztítjuk, és rézsútosan 1 cm-es karikákra vágjuk. A zellert megmossuk, és vékonyan felszeleteljük. Ha vannak levelek is rajta, apróra vágjuk. A póréval együtt kissé megpároljuk. Tipp: Halalaplé helyett használhatunk zöldséglevest is, és a sáfrányt curryvel helyettesíthetjük. A sáfrányt a zöldségre szórjuk, egy kicsit pirítjuk, majd felöntjük fehérborral. Hozzáöntjük a halalaplevet, és sóval borssal, citromlével ízesítjük. Lefedve 15 percig közepes tűzön pároljuk. A halat megmossuk, és falatnyi darabokra vágjuk. Meglocsoljuk citromlével, sózzuk, borsozzuk. A rákkal együtt a zöldséghez tesszük, és gyenge tűzön 5 perc alatt készre pároljuk. Végül szükség szerint utána ízesítünk.